Yeni Sınıf Başlangıç Tarihleri

sirtaki-yunan-danslari-dersleri

Temel Bilgiler

Yeni Sınıf: 6 Eylül 2019.
Seviye: Başlangıç seviyesi.*
Gün/Saat: Cuma 19:30-21:30 arası.
Ders Süresi: Haftada bir defa, 2 saat.
Toplam Kurs Süresi: 2 Ay, 16 Saat.
Kurs Ücreti: Aylık (4 haftalık) 250 TL.
Ödemeler: Aylık olarak yapılacaktır.
Sınıf Kapasitesi: 15 Kişi.
*Orta ve ileri seviye sınıflar için lütfen iletişim kurun.
 • Sirtaki Kursu ve genel Yunan dansları kurslarımız hakkında aşağıda verilen temel bilgileri lütfen dikkatlice okuyun. Bu kursların size hitap ettiğine, kurs içeriğinde sizi zorlayacak herhangi bir durum olmadığına emin olduktan sonra kayıt için bizimle iletişim kurun.

 • Kurslarımız Hakkında Temel Bilgiler
  sirtaki-kursu-kadikoy
  İçerik ve Repertuar

  Türkiye’de olduğu gibi, Yunanistan’da da danslar coğrafyaya bağlı olarak geniş bir çeşitlilik gösteriyor. Ülkenin kuzey kesimlerindeki Yunan Trakyası, Selanik ve Kavala bölgelerinin dansları belirgin Balkan motifleri taşıyor; iç kesimlerdeki Teselya ve Peloponez dansları kendilerine has ağır ve ihtişamlı figürleriyle dikkat çekiyor; Ege adalarının dansları neşeli sekme ve sıçrayışlarla öne çıkıyor; Girit dansları ise tüm bunlardan farklı olarak, oldukça sert müzik ve figürlerle adeta bir kahramanlık gösterisine dönüşüyor. Bu sınıflandırmalara, Türkiye kaynaklı Pontus, Kapadokya ve Küçük Asya dansları da eklenebilir. Yunan halk dansları otoriteleri Yunan danslarını yaklaşık 15 bölgeye ayırıyor; ancak bu bölgeler de kendi içinde çeşitli alt bölgelere ayrışıyor. Örneğin "Ege Adalarının Dansları" grubunun altında Kuzey Ege, Doğu Ege ve Oniki Adalar gibi ada grupları bulunuyor ve bunların dansları arasında çeşitli farklar var.

  sirtaki-kursu-fiyatlari
  Teknik Eğitim

  Biz Sirtaki Kursu ve genel Yunan dansları eğitimlerimizde tamamen Yunanistan'daki yöntem ve ilkeleri benimsiyoruz. Yunan dans ve müzik kültürünün kökenlerine ve orijinalliğine bağlı kalmayı özellikle önemsiyoruz. Hatta bu konuda bir parça muhafazakar olduğumuz bile söylenebilir. Üç ay süren başlangıç düzeyi kursumuzda Yunanistan'ın tüm bölgelerinde yaygın olan belli başlı dansları içeren yaklaşık 20-25 civarında dans öğretiyoruz. Kimi zaman, ortalamanın üzerinde ilgiye sahip olan sınıflar oluştuğunda ise, kurs programını ileri sınıflar biçiminde uzatarak, daha geniş bir repertuarı öğretiyoruz. Derslerde genel olarak Yunanca terminoloji kullanıyoruz. Her dansı ve o dansın isimlendirilmiş figürlerini Yunanca isimleriyle öğretiyoruz. Ayrıca dans ve eğlence kültürü ile ilgili olabilecek diğer bazı kavram ve sözcükleri de öğretiyoruz. Derslerde geniş bir müzik çeşitliliği kullanıyoruz; zaman içinde bu müzikleri öğrencilerle de paylaşıyoruz.

  yunan-halk-oyunlari
  Tavsiye ve Uyarılar

  Yunan danslarının bir kısmı çok kolay öğrenilebiliyor; öyle ki, yalnızca on dakika içinde öğrenilebilecek danslar var. Diğer bir kısmı ise çeşitli uzunluklarda zaman dilimlerini gerektiriyor.

  Repertuarın çeşitliliği gözünüzü korkutmasın; her derste 3-4 dans öğrenerek ilerliyoruz. Öğrendiklerimizi yoğun şekilde tekrarlıyoruz.

  Kurs için özel bir kıyafet gerekmiyor; bacakları fazlaca sıkmayan rahat giysiler tercih edilmelidir. Alçak topuklu, hafif, altı kaygan olan spor ayakkabısı veya kösele ayakkabı uygundur. Derste biraz terliyoruz, yanımızda yedek bir fanila veya T-shirt bulundurmalıyız.

  Derslerde sakız çiğnememeli, ter kokmamalı, sınıfın ve eğitmenin dikkatini dağıtacak ölçüde gürültü yapmamalı, genel nezaket kurallarına özen göstermeliyiz. Ders saatlerine özen göstermeli, derslere geç gelmemeliyiz.